Torutööd 24/7 Tallinnas ja Harjumaal

Ummistuse ennetamine ehk kanalisatsiooni tervise ABC

Tööde tellimine ja aja broneerimine ainult telefoni teel: +372 55510072

Nii nagu ebatervislikke eluviise harrastavate inimeste puhul on tõsisemate tervisehädade tekkimine vaid aja küsimus, nii riskivad ka WC-potti ja kraanikausi äravoolu prügikastina kasutajad „võimalusega“ õige pea silmitsi seista kanalisatsiooniummistuse likvideerimisega. Reeglina on ummistuse likvideerimine väga aeganõudev, ebameeldiv, kallis ning sunnib teid mõneks ajaks oma elukorraldust muutma. Et torud umbe ei läheks, anname sulle mõned nõuanded, kuidas oma kanalisatsioonisüsteem laitmatus korras hoida.

SOOVITUS nr 1: Kasuta oma WC-potti ja kraanikausi äravoolu sihtotstarbeliselt

Kuigi kanalisatsioonitorude ülesanne on ära juhtida reovett ja tualettpaberit, satub kodustest tualetipottidest puhastusjaamadesse tohutul hulgal igasugust prügi. Küllap on selle põhjuseks arusaamine, et kõik, mis silma alt ära, pole enam minu probleem ja sellega peab tegelema keegi teine. Ent kas sellest teadmisest on kasu, kui sinu vastutustundetu tegevuse tõttu jäävad lisaks sulle endale pikaks ajaks ilma kanalisatsioonita veel majanaabrid. Kunagi peab ju saabuma see päev, mil torustikku satub viimane kartulipuder, köögipaber või tampoon, mis suleb lõplikult äravoolu ning ummistunud kanalisatsioon hakkab üle ajama. Reeglina leiab reovesi ummistunud süsteemist väljapääsu kõige madalamal paiknevatest kanalisatsioonikaevudest, keldritest ja alumiste korruste WC-pottidest jne.

NB! WC-potti ei sobi kassiliiv, vatitikud, vanad ravimid, patareid, meigieemalduspadjad, mähkmed, kilekotid, muuks otstarbeks mõeldud kemikaalid, kommipaberid, mänguasjad, pakendid, kondoomid, juuksekarvad, paljaksnäritud kondid, kohvipaks ja muud toidujäätmed, kunsthambad, närimiskummid, klaasikillud, žiletiterad, T-särgid, rahakotid, mobiiltelefonid, hügieenitarbed jne.

SOOVITUS nr 2: Paiguta oma WC-sse kaanega prügikast

Esimese soovituse täitmise eeltingimuseks on WC-s diskreetselt kaanega kaetava prügikasti olemasolu. Kui tekkinud prügist on sama ruumi piires lisaks WC-potile võimalik diskreetselt vabaneda ka muul moel, siis kindlasti võetakse see võimalus rõõmuga kasutusele ning oledki teinud pika sammu aastakümneid tõrgeteta teeniva kanalisatsioonisüsteemi suunas.

SOOVITUS nr 3: Võta kasutusele karbike ohtlike jäätmete jaoks

Kindlasti oled kuulnud, kui palju kahju tekitavad keskkonnale loodusesse sattunud kasutatud patareid ja kui ohtlikud võivad leidjale olla sinu jaoks kasutuskõlbmatuks muutunud ravimid. Selleks, et sul ei tekiks kiusatust neid enda südametunnistuse ees silma kinni pigistades muu prügi hulka või kanalisatsiooni visata, sea sisse karbike ohtlike jäätmete jaoks. Ja kui karbike täis hakkab saama, siis tühjenda selle sisu autot tankima minnes bensiinijaama, kus on nende tasuta ladustamiseks kõik vajalik olemas. Kasutuskõlbmatuks muutunud ravimeid võtavad vastu ka apteegid.

SOOVITUS nr 4: Kui juhtub, siis kõigepealt kasuta kuuma vett ja kummipumpa ummistuse likvideerimiseks

Kui oled õigele teele asunud liiga hilja ehk pärast ummistuse tekkimist, siis esimese asjana soovitan sul kange toimega kemikaalide asemel proovida lihtsalt kuuma vett ja kummipumpa. Sageli on kanalisatsiooniummistuse põhjuseks torustikku valatud rasvarikkad toidujäätmed, mis hangudes koos muu prügiga päris tõhusa tropi moodustavad. Kuuma veega võib proovida hangunud rasva taas üles sulatada ja kui siis ummistusele kummipumbaga tekitatud vaakumi mõjul veidi hoogu anda, siis võibki torud keskkonnasõbralikult taas vabaks saada.

SOOVITUS nr 5: Kui kuum vesi ja kummipump ei aita, siis kutsu santehnik

Ummistuse likvideerimine elektrise trossiga

Ummistuse likvideerimine trossiga

Kuigi kanalisatsioonitorudes tekkinud ummistuste likvideerimiseks on kokku segatud väga erineva toime ja kangusega kemikaale, soovitame neid keskkonna säilimise nimel mitte kasutada. Nimelt sisaldavad keemilised torupuhastid väga mürgiseid kemikaale, mille reoveest lõplikult eraldamine on raske ka reoveepuhastites. Kui kuum vesi ja kummipump lahendust ei too, siis keskkonna mürgitamise asemel oleks mõistlikum kutsuda asjatundlik torumees, sest tõsisema ummistuse korral ei pruugi ka enam keemiast kasu olla. Loomulikult võid seda soovitust järgida otsekohe, kui eelistad ummistuse likvideerimise santehniku hoolde anda. Santehnikud kasutavad ummistuse likvideerimiseks spetsiaalset trossi, mis keerleb torus tänu seadme mootorile.

KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED (KKK)

Kas ummistuste likvideerimiseks võib valamusse või WC-potti keevat vett kallata?

Jah. Sellest tulebki ummistuse likvideerimist alustada. Lisaks kuumale veele võid appi võtta ka kummipumba.

Miks tuleb kanalisatsioonist halba lõhna?

Halb lõhn võib tuppa pääseda juhul, kui vahetult kraanikausi äravoolu järel paiknev haisulukk on vähese kasutamise tõttu n-ö kuivale jäänud ning hais pääseb torustikust tuppa. Selleks pole tarvis teha muud, kui haisulukk veega täita. Kindlasti võib seda teha ka kuuma veega, mis halba haisu tekitavad bakterid valamust kaugemale peseb. Kui hais ikka püsib, siis oleks targem santehnik olukorda hindama kutsuda.

Mis tekitavad kõige enam ummistusi?

Kõige enam ummistusi tekitavad kõrge rasvasisaldusega toidujäätmed ja hügieenitarbed.

Kas torusiil võib valamusse kallates üles tagasi tulla? Kas torusiil rikub torusid? Tasub seda üldse kasutada?

Torusiili ummistunud torusse valades võib see üles tõusta juhul, kui sinna täiendavat vedelikku lisada. Kui eramajades on lihtne pereliikmetele öelda, et ärge praegu vett laske, sest torusiil on torus, siis kortermajade puhul on see keerulisem. Piisab sellest, kui ummistunud torustikku keegi torusiili valamise järel ülevalt vett lisab ning juba ajabki madalamal korrusel asuv valamu reovett üles. Torusiili kasutamine ummistuse ennetamiseks ei riku torusid. Üldiselt tõsisema ummistuse korral ei pruugi torusiilist abi olla, sest toru ummistav tropp võib tekkida sügavamale äravoolu ning keemilise lahuse toime ei pruugi sinna jõuda. Samuti teeb ummistunud torus olev keemiline lahus santehniku töö raskemaks, sest ummistuse likvideerimisel peab ta nüüd hoiduma ka torusiili pritsmetest nii kliendi põranda või mööbli kui ka enda tervise säilitamiseks.

Kas keemilised puhastusvahendid on keskkonnale ohutud? Kas on aineid, mida reoveejaamad ei suuda puhastada ning mis pääsevad tagasi loodusesse?

Keemilisi puhastusvahendeid ei saa keskkonnale ohututeks nimetada ning reoveejaamad näevad kurja vaeva kahjulike ühendite eraldamisega.

Kas on mingi viis, kuidas ennetada ummistusi vannitoas?

See on väga lihtne – kasuta WC-potti ja valamu äravoolu üksnes selleks, milleks need on mõeldud ehk siis WC-pott reovee ja tualettpaberi äravooluks, valamu vaid reovee äravooluks. Muu äraviskamist vajav kraam viska lihtsalt prügikasti.

Kas Coca-Cola puhastab tõesti torusid? Ega see neid ei riku?

Sellele joogile on omastatud täiesti müstilisi omadusi. Kuna nende tõepärasuses veendumiseks pole meil aega ega tahtmist, siis jätame selle tõe väljaselgitamise kellegi teise hooleks. Kõige parem on torud puhtaks lasta teha elukutselisel santehnikul, siis saab vähemalt kindel olla, et torud on korras ning puhtad. Kanalisatsiooniummistus on suur probleem perele, kuid lahendatav probleem santehnikutele.